SEO Title – Optymalizacja meta tagów tytułowych

SEO Title w Google SERP

Tytuł unikalny wewnętrznie i zewnętrznie

Ważne aby każdy tytuł był unikalny zarówno w ramach witryny jak i całego internetu. O unikalność wewnętrzną musimy zadbać sami – tworząc unikalne tytuły dla wszystkich podstron, niezależnie czy to wpisy, produkty, kategorie czy strony informacyjne.

Indywidualna nazwa

WordPress i inne CMS-y pozwalają automatycznie zarządzań tytułami. Zaciągają do pierwszej części tytułu nazwę produktu, kategorii czy wpisu blogowego. Zatem jakie mamy przypadki i kiedy może pojawić się duplikacja tytułów nawet bez naszej wiedzy?

  • Blog – Tytuły artykułów z natury są oryginalne. Jeśli chcemy drugi raz napisać na ten sam temat, warto zaktualizować wcześniejszy wpis, zamiast pisać nowy artykuł o tym samym tytule.
  • Sklep – Nazwy artykułów często mogą się powtarzać. Co jeśli mamy w swoim sklepie z biżuterią 10 różnych złotych pierścionków z diamentem? CMS sklepu na pewno je rozróżnia, w niektórych przypadkach przejawia to się nawet w adresie URL np.: domena.pl/pierscionki/zloty-pierscionek-diament-139 i domena.pl/pierscionki/zloty-pierscionek-diament-87. CMS rozróżnia produkty nadanym im ID, ale skoro oba nazywają się tak samo to i tytuł strony z produktem będzie taki sam. Zadbajmy zatem o to, żeby znaleźć element który podobne produkty różni i dodać to do tytułu. Producent, nazwa kolekcji, cecha charakterystyczna wyglądu itp.

W skali internetu

Jeśli unikalność wewnętrzną tytułów mamy już pod kontrolą, trzeba wykonać jeszcze jeden zabieg, aby były one oryginalne także zewnętrznie, czyli w skali całego internetu.

  • Brand – starczy, że na końcu tytułów dodamy w całym serwisie brand czyli | MadLab albo – madlab.pl. Jeśli nie mamy w danym języku konkurencji o takiej samej nazwie, dodanie brandu do tytułu rozwiązuje tę kwestię.
  • Co nas wyróżnia? Dodanie brandu to tytułu to prosty i oczywisty zabieg. Natomiast wyjściem trudniejszym, ale na pewno przynoszącym także większe efekty jest umieszczenie w tytułach tego co nas wyróżnia na tle konkurencji. Jako jedyni dajemy klientowi możliwość zaprojektowania skórzanego portfela? Pochwalmy się tym – portfele skórzane męskie – zaprojektuj swój portfel | brand.pl to o wiele lepszy pomysł niż po prostu portfele skórzane męskie | brand.pl.

Paginacja

Paginacja to duży problem z punktu widzenia unikalnych tytułów. Wiele CMS-ów lub wtyczek ma wbudowane rozwiązania. YOAST SEO dla WordPressa w ustawieniach ogólnych rodzajów treści i taksonomii pozwala na uwzględnienie zmiennej “strona” w szablonie tytułu.

W takim wypadku kolejne tytuły będą wyglądać następująco:

Pierścionki złote – strona 3 | brand.pl

Dzięki temu unikniemy masowej duplikacji tytułów dla wszystkich paginacji występujących na serwisie. W wypadku gdy nie zależy nam na dalszych podstronach kategorii w sklepie, bo treść i linki i tak kierujemy na stronę główną kategorii, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kolejne strony miały title po prostu kategoria 2 – strona 4 | brand.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu ważne dla nas frazy kategorii występują w tytule tylko na jednej konkretnej stronie serwisu.

Długość ma znaczenie

Google zaleca długość tytułu taką, aby mieścił się cały w wynikach wyszukiwania. Nie ma tutaj zatem określonej liczby znaków, gdyż maja różną szerokość. “W” oraz ” – ” zajmują więcej miejsca niż “i”. Jeśli chcemy zmieścić cały tytuł w wyniku wyszukiwania posługujmy się narzędziem które na bieżąco nam go wyświetla. W WordPressie taką funkcje ma wtyczka YOAST.

Czy jednak zmieszczenie całego tytułu w SERP ma na tyle pozytywny wpływ na SEO aby za wszelką cenę o to walczyć? Zdecydowanie nie. Wystarczy wpisać dowolną trudną frazę, żeby zobaczyć, że w top 10 co najmniej 3-4 wyniki będą miały tytuły które nie wyświetlają się całe. Górnym limitem, którego nie warto już przekraczać to ok. 100 znaków. I powodem tutaj nawet nie jest sama liczba znaków, ale fakt, że Google nie lubi dużej liczby fraz na jednej stronie, ani powtarzania ich w tytule. Lepiej utworzyć oddzielne podstrony dotyczące dodatkowych usług albo kolejną podkategorię produktów. Zatem jeśli żeby zmieścić w tytule wszystko co chcemy zaczynamy przekraczać 100 znaków, to oznacza, że zmieścić chcemy za dużo. Oddzielne frazy rozdzielmy na inne podstrony i usuńmy powtórzenia tego samego słowa. Z mojej praktyki wynika, że najdłuższe tytuły które osiągnęły dobre wyniki miały ok. 120 znaków, ale wynikało to z dużej ilości znaków w samych frazach, a nie nie dużej ich liczby.

Umieszczenie fraz kluczowych – łączenie i rozdzielanie

We wcześniejszym akapicie napisałem, że lepiej jest rozdzielać frazy na więcej podstron niż przesycać wieloma tematami jedną. Jak sprawdzić kiedy będzie to dobry zabieg? Sprawdzić konkurencje i pozycje własnego serwisu. Zbadajmy dla przykładu frazy “Mechanik Wrocław”, “Warsztat samochodowy Wrocław” i “diagnostyka samochodowa wrocław”. Wpiszmy zapytanie w Google i wybierzmy kilka serwisów lokalny z top 10 (nie agregator jak olx czy dobrymechanik.pl). Zbadajmy za użyciem operatora SITE na jakie frazy jakie podstrony wychodzą najlepiej:

  • site:jakis-mechanik.pl warsztat samochodowy Wrocław
  • site:jakis-mechanik.pl mechanik Wrocław
  • site:jakis-mechanik.pl diagnostyka samochodowa Wrocław

We wszystkich wypadkach które zbadałem mechanik i warsztat miały na 1 miejscu stronę główną, czyli to dobre frazy do połączenia ich na 1 podstronie, gdyż Google uważa je za blisko pokrewne jeśli nie synonimiczne. W większości wypadków diagnostyka pokazywała się na 1 miejscu na podstronie jej dedykowanej czyli np. jakis-mechanik.pl/diagnostyka/ itp. To oznacza, że to jest dobra fraza do oddzielenia (w tym wypadku) ze strony głównej. Podsumowując, jeśli na konkurencyjnych serwisach podane frazy wychodzą na tę samą podstronę to oznacza, że algorytm postrzega je w taki sposób jakby były bardzo bliskoznaczne i nie ma sensu ich rozdzielać. W przeciwnym wypadku, zdecydowanie lepiej jest stworzyć dodatkową podstronę.

Początek i koniec tytułu

Wielokrotnie sprawdzonym czynnikiem, jest że początek tytułu jest najważniejszy. To fraza od której zaczyna się tytuł jest dla algorytmu najważniejsza. Zatem lepszym tytułem będzie pierwszy:

  • Dentysta Stomatolog Wrocław – gabinet dentystyczny SuperZąb
  • SuperZąb – gabinet dentystyczny, dentysta stomatolog Wrocław.

Na koniec tytułu dajemy brand, w środku tytułu frazy poboczne, ale zaczynamy od najważniejszej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *